Pe teritoriul comunei există multe vestigii istorice, semn ca aceste locuri au fost locuite din vremuri străvechi. Totusi, istoria şi tradiţiile sunt fracturate prin construirea unei aşezări mai recente din populatii aduse din diverse localităţi aflate pe o arie geografică relativ întinsă. Comuna Dochia dispune de bibliotecă si Cămin Cultural care-şi propun menţinerea spiritului de cultură în rândul cetăţenilor, mai ales pentru tânăra generaţie. Pe teritoriul comunei există 3 biserici construite în secolul 19, considerate monumente de arhitectură. În centrul comunei a fost ridicat un monument al eroilor, semn de cinstire a memoriei înaintaşilor căzuţi în luptă. A intrat în tradiţie Ziua comunei – întâlnire cu fii ai satului în fiecare an la 26-27 iulie cu serbare campenească la care participă formaţii artistice locale şi din judeţ.
biserica